Placering af flydende gødning fylder meget hos sprøjtefirmaet Brdr. Toft A/S, men udstyr til præcisionslandbrug fylder mere og mere, herunder autostyringsløsninger fra amerikanske Raven.
- Raven tilbyder en »alt-i-en« enhed, kaldet RS1, der både indeholder GPS-antenne, modem og styretøjskontrol, fortæller produktspecialist Finn Søndergaard fra Brdr. Toft, der er importør af amerikanske Raven Precision.
De går nu i markedet med ekstra skarpe tilbud på firmaets Smartrax-autostyring, som både findes som hydrauliske løsninger, el-rat-løsninger til Auto-Steering, for at øge kendskabet til produktet.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
29. september 2026
9 min · I går
Bankernes ESG-spørgsmål, strid om byggestop for grise, tilskud til miljøteknologi og ny viden om udsætning af Holstein-køer.