Der er kamp om at få lov til at køre gylle i Danmark. Både blandt maskinstationerne og blandt leverandørerne af maskiner. Nu melder Valtec sig for alvor ind i kampen, for den danske importør af Vervaet har købt en demomaskine og sendt den på græs hos interesserede kunder. 

- Vi overtog Vervaet-agenturet sidste år, har trænet vores servicefolk og leveret de første maskiner, så nu synes vi, at tiden er moden til at gå mere aktivt ud i marken, siger Steen Lerche Hansen, der er produktansvarlig sælger hos Valtec.

Vervaet er konstrueret lidt specielt med kun ét forhjul og to bagaksler, hvoraf den forreste kan »skyde« hjulene ud til siden, så maskinens samlede trædeflade bliver rigtig stor. Det er ifølge forhandleren en skånsom løsning i marken, uanset om udkørslen foregår på grønjord eller direkte på sortjord i en pløjet mark. På sidstnævnte marker efterlader Vervaet et såbed uden fordybninger, hvor hjulene har kørt, og dét får landmændene glæde af hele resten af den afgrødes vækstsæson.

Samtidigt er konstruktionen med de sideforskydelige hjul smart ved landevejstransport. Her trækkes hjulene ind, så transportbredden er ikke stor, hvilket er en stor fordel for både gyllepiloten og medtrafikanterne. 

Suger i en fart 
Udover Vervaets fordele som skånsom kørsel på markerne og dejlig førerkomfort, så har de første demopiloter været meget begejstrede for smidigheden på forageren, hvor de kan dreje meget skarpt uden at rive græstørven op. Fyldehastigheden er også blevet testet. 

- Forleden stak vi kranen ned i en 5 meter dyb gylletank og sugede 20 kubikmeter gylle op på et minut og 54 sekunder. Det var piloten glad for, for så kunne han komme videre i en fart, siger Steen Lerche Hansen.

Valtec’s demomaskine er en Vervaet Hydro Trike XL med 20 kubikmeter tank og en 510 hk DAF-PACCAR motor til at levere den nødvendige power til Sauer-Danfoss hydraulikken og en fyldekran med udskud og centrifugalgyllepumpe. Tophastigheden er 40 km/t på landevejen og 20 km/t i marken. Liften er kat. 3, men den kan leveres med kat. 4, hvis kunderne har brug for det, forlyder det.

Maskiner