Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Da AGCO Danmark A/S opsagde sin samarbejdsaftale med Hjallerup Maskinforretning har ledelsen i maskinforretningen indset, at det ikke kan lade sig gøre at drive forretningen videre.
- Hjallerup Maskinforretning har stolte traditioner som leverandør og servicepartner for områdets kunder. Det seneste år har været præget af uroen omkring opsplitningen af de tre traktormærker Massey Ferguson, Valtra og Fendt. I forlængelse af frasalget af Fendt og Valtra aktiviteterne til TBS Maskinpower har AGCO og Hjallerup Maskinforretnings bestyrelse været igennem nogle intense forhandlinger om fremtidens samarbejde omkring Massey Ferguson, lyder det i en skrivelse fra ledelsen, som fortsætter:
- Disse forhandlinger har ikke båret frugt, og samarbejdet mellem AGCO og Hjallerup Maskinforretning ophører derfor. Ledelsen i Hjallerup Maskinforretning har som en konsekvens heraf set sig nødsaget til at indgive en konkursbegæring imod selskabet.
Afdelingerne holder lukket, indtil der er udpeget en kurator i skifteretten.
alexander@effektivtlandbrug.dk
telefon +45 61 22 67 55
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
24. oktober 2026
9 min · 23. oktober
Spildevand, it-sikkerhed og afslutningen på dansk minkavl. Også om landbrugets samlede krav, ventetid på erstatning og grundvand ved No.
Skiftende kvælstoftal, fynsk metanteknologi og udsigt til strid om grisestop. Få også nyt om kartofler, boafgift og foderøkonomi.
0:00 / 0:00
LandbrugØst
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · I går
Usikkerhed om L5, nye planer for boafgift og en stor jordhandel på Lolland. Også om grisestop, foderøkonomi og smittebeskyttelse.
0:00 / 0:00
LandbrugSyd
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · I går
Ulve ved Draved, usikkerhed om L5 og biogasplaner på pause. Også om boafgift, direktørskifte til DLG og kundebetalt metanteknologi.
0:00 / 0:00
LandbrugNord
Nyeste afsnit
28. oktober 2026
9 min · I går
Bovaer med eller uden tilskud, juridisk strid om grisestop og nye arveregler. Også direktørskifte, rekordhøst af druer og vækst på Mors.
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 43
Ugens job: Kvægdrift fylder blandt syv nye stillinger
4 min · I går
Fire af ugens syv nye opslag på Jobstafet handler om kvæg. Der er også arbejde med grise og planteavl, maskiner samt kaniner og geder.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125691/ugens-job-kvaegdrift-fylder-blandt-syv-nye-stillinger
0:00 / 0:00
Grise
Uge 43
Ugens Grise – uge 43
9 min · 23. oktober
Uændret notering, pres på økonomien og strid om byggestop. Hør også om transportvelfærd, smågriseeksport og årets afprøvningsvært.
Mælkeprisen løfter sig, grisepriserne er pressede, og batteritilbud kræver et eftersyn. Få også nyt om kaffe, driftsresultater og amerikansk inflation.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · 20. oktober
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · 20. oktober
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.