Hvis man erstatter net med plastfilm, når man presser græs i rundballer, der efterfølgende skal wrappes, kan man både forlænge rundballernes holdbarhed og reducere det samlede tab af næringsstoffer betydeligt.

Det viser et markforsøg i to led gennemført af den britiske ensileringsekspert Dr. Dave Davies.

I forsøgsled 1 blev rundballerne opbevaret i 206 dage, inden de blev åbnet og fodret op.

Der skulle i forsøgsled 1 fjernes hele 80 procent mindre dårlig ensilage med skimmelsvamp inden opfodringen fra de rundballer, der var bundet med plastfilm i stedet for net.

27 procent mere sukker

Desuden blev græsensilagens sukkerindhold i forsøgsled 1 øget med 27 procent, mens det totale tørstoftab blev halveret fra 4,51 procent til 2,23 procent.

I forsøgsled 2 blev opbevaringstiden næsten fordoblet til 406 dage. Trods fordoblingen af opbevaringstiden viste det sig, at der stadig var et lavere næringsstoftab fra de rundballer, der var bundet med plastfilm inden wrapningen end fra de, der var bundet med net.

Der skulle i forsøgsled 2 fjernes 60 procent mindre dårlig ensilage med skimmelsvamp inden opfodring fra baller, der var bundet med plastfilm. Sukkerindholdet i ensilagen blev her øget med 21 procent, og det totale tab af tørstof blev reduceret betragteligt, nemlig fra 7,87 procent til 4,48 procent.

Mindre tab trods længere opbevaring

Det reducerede opbevaringstab ved at anvende plast på plast-systemet ved 206 dages opbevaring betyder, at der er foder til at producere 15 liter mælk eller 1,9 kg oksekød mere pr. rundballe. De præcise resultater af forsøget fremgår af tabel 1. 

I forsøget blev rundballerne presset med en McHale Fusion 3 Plus rundballepresser, som kan arbejde med både netbinding og plast på plast-teknikken.

Ifølge den danske importør af McHale maskinprogrammet, Helms TMT-Centret A/S, opnås forbedringerne ved at bruge plastfilm i stedet for net ved, at der lukkes hurtigere af for ilttilførslen til rundballerne, så ensileringsprocessen kan komme hurtigere i gang.

Nyttig teknik

Importøren peger videre på, at plast på plast-teknikken kan vise sig stadigt mere nyttig i takt med, at klimaforandringerne efterhånden vil kunne byde på nye og større vejrmæssige udfordringer.

- Dette har allerede vist sig med den ekstreme tørke i sommer. Og i fremtiden kan vi også risikere, at der kan komme lange perioder med regn i vækstsæsonen, som kan genere arbejdet med at høste og ensilere græs, siger Jakob Helms fra TMT-Centret.

 - Når rundballerne både bindes og wrappes med plast, giver det tilmed en nemmere affaldshåndtering. Det skyldes, at man så ikke skal sortere net og plast, men alene skal bortskaffe plast, påpeger Jakob Helms.

Maskiner