Afgrødetab på 60 hektar i Vestjylland: Stijn har bøvl med bævere
Den stigende bestand af bævere skaber problemer for landmænd, da bævernes dæmninger forhindrer afvanding af markerne. For nogle er det et stort problem.

Stijn Jilesen måtte opgive at høste 60 hektar græs i år på grund af bæverens hærgen i nærheden af de 180 hektar jord, han dyrker grovfoder på. Fotos: Henning K. Andersen
Mælkeproducent Stijn Jilesen, der har kvægbrug med 240 årskøer og 180 hektar jord, der bliver brugt til grovfoder, har et problem, der kun er blevet større de senere år. Bævere.
Siden bæveren kom tilbage til Danmark i 1999 i Klosterheden ikke langt fra Møborg, hvor Stijn Jilesens gård ligger, har bestanden været stigende, og nu er flere bævere flyttet nærmere på landmandens mark. Og det giver udfordringer.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her