Bæredygtigt Landbrug fastholder hård kritik af KO-bekendtgørelse
Ifølge Landbrugsstyrelsen har man lyttet til og imødekommet kritikken af den nye KO-bekendtgørelse. I forhold til udkastet, der blev sendt i høring i februar, har styrelsen nu gjort det sværere at få støttetræk for at overtræde KO-regler omkring fuglebeskyttelse. Alligevel fortsætter Bæredygtigt Landbrugs kritik af bekendtgørelsen for uformindsket styrke.
En af de allersidste ting, som Esben Lunde Larsen (V) nåede at sætte sin underskrift på, inden han gik af som miljø- og fødevareminister i onsdags, var den nye omstridte bekendtgørelse om krydsoverensstemmelse.
Samtidig med at alle havde øjnene rettet mod Amalienborg, hvor Jakob Ellemann-Jensen (V) stod og blev præsenteret som ny miljø- og fødevareminister, så sendte en af de styrelser, som han har fået ansvaret for,
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.