Det bliver med gensidig forståelse, når Scantrucks nye Komatsu-konsulent for Fyn og Sønderjylland sætter sig over for en kunde for at snakke gravemaskiner, læssemaskiner, dumpere eller dozere. Karsten Branderup har nemlig selv 15 år på bagen som selvstændig entreprenør.
- Det har hovedsagelig handlet om jord-, beton- og kloakarbejde, samt en hel masse renoveringsopgaver i forbindelse med byfornyelsesprojekter. Så jeg forstår udmærket entreprenør-sproget og kan sætte mig ind i de opgaver, som kunderne skal løse, siger Karsten Branderup.
Før han blev entreprenør, havde han i øvrigt selv olie på fingrene som produktchef for smøreolieudstyr inden for auto- og maskinindustrien, for et firma med speciale inden for autobranchen. Hos Scantruck skal han foruden Komatsu også sælge de mindre læssemaskiner fra den tyske producent Weycor og amerikanske Mustang.
Hidtil er det Poul Erik Nielsen, der har haft funktionen som Scantrucks Komatsu-mand på Fyn og i Sønderjylland. Han får nu bedre mulighed for at koncentrere sig om jobbet som Key Account Manager for Komatsu i hele landet med storkunder og udvalgte kunder som speciale.
Karsten Branderup er 50 år og bor privat i Nyborg med sin kone og tre børn.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
31. oktober 2026
9 min · 30. oktober
Venstres grønne kurs, kvælstof fra urørt skov og hensynet til grisenes velfærd. Også nyt om ulve, kyllingeimport og kravene i grøn trepart.
Ugens ejendomme: Store landbrug og en gård med slægtshistorie
7 min · I går
23 nye ejendomme er kommet på Landbrugsmarkedet i uge 44. Udbuddet spænder fra kvæg- og planteavlsgårde til lystejendomme, landbrugsjord og skov.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125852/ugens-ejendomme-store-landbrug-og-en-gaard-med-slaegtshistorie
0:00 / 0:00
Ugens mest læste
Uge 44
Ugens mest læste – uge 44
9 min · I går
Maskinhandel ender med millionnært tab, stor jordhandel ved Skjern og strid om kvælstof. Hør også om russisk såning og økonomien i dyrevelfærd.
Batteritilbud kræver eftersyn, Bovaer-fristen nærmer sig, og vestfynske Ovethi vender tilbagegang til fremgang. Hør også om DM i pløjning.
0:00 / 0:00
LandbrugØst
Nyeste afsnit
4. november 2026
9 min · 31. oktober
DM-vindere skal til Kenya, Mertz-chauffør går på pension, og Agrifos planlægger roer under nye vilkår. Også råd om besparelser og nytårsangst.
0:00 / 0:00
LandbrugSyd
Nyeste afsnit
4. november 2026
9 min · 31. oktober
Ferguson på Gram Slot, årets elev og en messe i modvind. Desuden nytårsurolige kæledyr, droner på drænjagt og faldende omsætning hos en drænvirksomhed.
0:00 / 0:00
LandbrugNord
Nyeste afsnit
4. november 2026
9 min · 31. oktober
Store droner på marken, nye serviceadresser og usikkerhed om både dræning og Landbrugsmessen Gl. Estrup. Få dagens overblik fra LandbrugNord.
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 44
Ugens job: Kvæg og robotter fylder blandt seks nye opslag
4 min · 31. oktober
Fem af ugens seks nye job på Jobstafet ligger i Jylland og ét på Fyn. Kvægbruget dominerer, men der er også arbejde med markdrift, maskiner og vedligeholdelse.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125851/ugens-job-kvaeg-og-robotter-fylder-blandt-seks-nye-opslag
0:00 / 0:00
Grise
Uge 44
Ugens Grise – uge 44
9 min · 30. oktober
Færre vaccinestik, dansk notering i ro og nyt tysk prisfald. Hør også om økologisk udvidelse, dyrevelfærdsdebat og risiko på kornmarkedet.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.