Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Salling Grovvarer forbedrer driftsresultatet i det regnskab, som netop er godkendt på selskabets generalforsamling. Det skriver Grovvarenyt.
Rådgivningsvirksomheden All About Cows, som Salling Grovvarer ejer 50 procent af, sikrer et plus på bundlinjen, lyder det i bladet, der konstaterer, at årets resultat blev 1,2 millioner kroner mod et underskud på 0,8 millioner kroner i det forrige regnskabsår.
Den primære drift har dog givet et lille underskud på 16.000 kroner.
Resultatet betegnes som tilfredsstillende af ledelsen.
- Men vi havde gerne set, at den primære drift var kommet i plus, siger direktør Arne Munk til Grovvarenyt.
Salling Grovvarer er et andelsselskab med 600 medlemmer. Selskabet har en egenkapital på 23,2 millioner kroner.
Podcast
Alle afsnitAlle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.






































