2020 blev et fantastisk år for WekoAgro, som har formået at fastholde og tiltrække nye kompetente medarbejdere og loyale kunder. Disse vigtige faktorer har således blandt andet medført, at virksomheden for nylig kunne præsentere et rekordoverskud på 10,9 millioner kroner efter skat.

- Det er i høj grad medarbejdernes skyld, at vi kan levere så godt et resultat og har en fleksibel kapacitet. Jeg er glad for, at vi har succes med at tiltrække de rette medarbejdere, for eksempel vores landbrugsmaskinmekanikere, siger Tom Myrdal, administrerende direktør for WekoAgro Machinery.

WekoAgro havde for tre år siden 22 ansatte. Nu har firmaet 60 ansatte, hvilket svarer til en vækst på 20 procent de seneste år.

Tom Myrdal glæder sig over motiverede medarbejdere, og at det stadig kan lade sig gøre at have en flad struktur med ét ledelseslag. Det skaber en hurtig beslutningstagning, hvilket matcher branchen, hvor WekoAgro handler direkte med landmændene.

Finans