Lovforslag om sælgerpantebreve stiller krav til indtjeningen på bedriften
Regeringen lægger i et nyt lovforslag op til, at sælgeren af en virksomhed får lov til at udskyde beskatningen af en del af avancen i op til 10 år, hvis der laves et sælgerpantebrev. Selv om det er kortere tid end ønsket, er modellen stadig en hjælp til generationsskiftet i landbruget, vurderer skatteeksperter fra Seges.

- Hvis ligningen skal kunne gå op for sælger, så forudsætter det, at køber kan drive et veldrevet landbrug. Og dermed reelt også, at salgsprisen på ejendommen ikke bliver for høj
Skatteministeriets nye udkast til en model for sælgerpantebreve i forbindelse med salg af virksomheder bliver mødt med tilfredshed af skatteekspert i Seges, Jens Jul Jacobsen, der sammen med Jane Karlskov Bille står for at koordinere Seges’ høringssvar til forslaget.
- Udgangspunktet er, at det er rigtig godt, hvis modellen bliver vedtaget. Men der er også nogle ting, man skal være opmærksom på, siger Jens Jul Jacobsen.
Skatteek
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her