Sydbank nedskriver 169 millioner kroner på landbrug i første halvår
Sydbanks nedskrivninger på landbrug er steget fra 43 millioner kroner i første kvartal til 126 millioner kroner i andet kvartal 2018, efter at banken har reserveret ekstra 50 millioner kroner til tab primært på grund af tørken.
Sydbanks nedskrivninger på udlån til landbrug er i første halvår 2018 på 169 millioner kroner mod 34 millioner kroner i første halvår af 2017. Ud af de 169 millioner kroner er 50 millioner kroner ekstraordinært hensat primært på grun
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.