Der kom tryk på hos Terndrup Maskinstation, da vejret endelig tillod både gylleudbringning og såning af vårafgrøder samt majs.
I den sidste uge af april gik maskinstationen i gang med majssåningen hos Kurt Jensen og Hedelund Mælk, der med en besætning på over 4.000 køer og godt 1.000 hektar med majs altid er den første, der melder sig på banen, når maskinstationen skal putte majsen i jorden.
Det er også her, majssåmaskinen er i sving, da avisen lægger vejen forbi.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
19. september 2026
9 min · 18. september
Græsstøtte er uafklaret, gødningsloven møder både EU-klage og opbakning, og smågriseeksporten styrer mod nye rekorder.
Nogle gange lykkes det at blive færdige med at så korn, inden majsen skal i jorden. Det blev ikke i år. Fotos: Christian Carus
Selvom foråret er mere bøvlet end håbet, skal det hele nok gå op, spår Torben Høj Jakobsen.
Mandag rundede Terndrup Maskinstation årets første 250 hektar såede majs.
Mandag støvede det på marken, og nu ser vejret endelig ud til at arte sig i forhold til forårsarbejdet.
- Indtil videre har det jo været forholdsvis koldt, så der er ikke noget, der eksploderer her og nu. Det gør det hele lidt lettere af styre, konstaterer Torben Høj Jakobsen.