Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Indkøbsgruppen 3S skrev i en markedsorientering om hvede mandag, at temperaturerne i USA nu atter nærmer sig gennemsnittet efter en periode med meget koldt vejr.
- For nuværende er det ikke muligt at se, om der er varige frostskader på afgrøderne, skriver 3S, og tilføjer:
- AgriMer har opjusteret crop ratings for den franske høst 1%-point til 74% good/very good. Her er de store mængder nedbør gennem vinteren et issue. Short positionen for de tre amerikanske børser er reduceret med 32.300 kontrakter til 91.700 kontrakter.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.