Tester bælgfrugter på Bornholm

Flere steder i Danmark forsøger man at dyrke kikærter, således også på Bornholm. Arkivfoto: Kasper Stougård
Kan man dyrke bælgfrugter på Bornholm såsom kikærter og linser? Det er man i gang med at finde ud af på en forsøgsmark udenfor Åkirkeby på klippeøen.
Det er Bornholms Landbrug & Fødevarer, der i samarbejde med Økologisk Landsforening er i gang med forsøget. Og forudsætningerne er fine, mener en konsulent fra ØL.
- Når vi tager de bedste og mest varme steder i Danmark som Bornholm, hvor solen skinner meget mere, og hvor der er meget varmere i gennemsnit, fordi I har vandet, der regulerer det, så I har nogle varme nattetimer, så kan de her bælgplanter nå at udvikle sig, og det kan de kun på Bornholm, siger Jesper Fog-Petersen fra Innovationscenter for økologisk landbrug til TV2 Bornholm.
Udover linser og kikærtr forsøger de to organisationer også at etablere ærter, ærter, buskbønner ,lupin, linser og quinoa.