Ny rapssort på vej ud til planteavlerne
Stabilitet og modstandskraft over for skadegørere i vinterrapsen vægter højt på Langvang Agro, hvor man spændt følger ny sort i storskalademo.

Ved besøget i rapsmarken på Langvang Agro blev tidspunktet for svampebekæmpelse forebyggende mod især storknoldet knoldbægersvamp drøftet. I marker hvor hovedskuddene som her er halvt i blomstring, skal bekæmpelsen foretages nu. Samtidig skal der tjekkes for eventuelle angreb af skulpesnudebiller, som skal bekæmpes ved forekomster i hver plante. Foto: Nordic Seed
På Langvang Agro i Borris ved Skjern ser man frem til at få den nye vinterrapssort, Turing, med i markplanen til kommende sæson. En hybridsort der efter afprøvning og forsøg lige nu er på vej ud til salg for planteavlerne.
- Det er en spændende sort, vi er opmærksomme på, da det er den højest ydende sort i landsforsøgene i 2022 og efter hvad fagfolk siger, skulle sorten samtidig være meget stabil, siger Flemming Holk om den nye tyske sort.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her