Udviklingen af droner til kortlægning og sprøjtning går ikke for hurtigt
Forventningen er ikke, at droner skal afløse satellitter. - Men udenfor EU anvendes allerede fuldautomatiske droner, der selv flyver ud, spotter ukrudt og selv foretager spotsprøjtning, påpeger Teknologisk Institut.

- Men droneteknologien udvikler sig hastigt både i forhold til monitering af ukrudt og udbringning af hjælpestoffer, så har man interessen, skal man gå i gang, sagde Jens Peder Pedersen, Sagro på Plantekongressen. Foto: Jørgen P. Jensen
Man skal gerne komme ned på kun at bruge 20 procent af ens tidligere pesticidforbrug, for at det rigtig kan betale sig at bruge droner til at lave tildelingskort.
Det konkluderer planteavlsrådgiver Jens Peder Pedersen, Sagro, i ét af Plantekongressens første indlæg, betegnet »Succes med spotsprøjtning i praksis fra droneflyvning til udførsel«
Han gennemgik hvilke overvejelser, man skal gøre sig, inden man går i gang.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her