Tripper for at komme i gang med forårsarbejdet: - Skal vi være heldige igen, skal det til at være nu
Sidste år var forårsarbejdet presset af vejret, men i år er det endnu værre, konstaterer man hos Diget Maskinstation.

Medarbejderne tripper for at komme i marken, men lige for tiden bliver det meste af tiden brugt i maskinhuset og på værkstedet hos Diget Maskinstation. Fotos: Christian Carus
- Det er mest deprimerede landmænd, der ringer. Og så folk, der ikke har mere plads i gylletankene, så vi bliver nødt til at finde et sted, der bare er nogenlunde til at køre på.
Derfor er der da også et enkelt gyllesæt ude at køre denne torsdag, da avisen kigger forbi, men det er også alt. Resten af grejet – blandt andet fire gyllevogne og to såmaskiner - står fordelt i maskinhusene hos Diget Maskinstation i Dronninglund i Vendsyssel.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her