DLG investerer i ny korn-app
DLG har investeret i en app til mobilen, hvor man kan holde styr på de daglige kornpriser.

DLG har investeret i en korn-app, der kan vise de aktuelle dagspriser for afgrøder på mobilen, mens du sidder i traktoren. Arkivfoto
Der er næppe noget mere irriterende, end når man allerede sidder i traktoren og kommer i tanke om, at det er et stykke tid siden, at man sidst tjekkede kornpriserne. Men nu er kornpriserne snart kun få fingertouch væk på smartphonen eller din tablet.
Det oplyser Mogens Frederiksen, chef for kornområdet hos DLG. Grovvareselskabet har nemlig investeret i en ny app til mobilen, hvor landmænd kan logge ind og følge de daglige opdateringer på afgrødepriserne.
Værktøjet er stiftet som et anpartsselskab ved navn »Crop Aps« og er udviklet af programmeringsvirksomheden Shape, der udvikler digitale løsninger til blandt andet Nordisk Film, Fitness World – og altså nu også DLG.
- Vi har investeret i app’en som en del af vores digitale strategi hos DLG. Landmændene spørger efter flere og flere digitale løsninger, og vi vil gerne være med til at levere IT-værktøjer med nemme tilgange, der kan løse dagligdagens udfordringer, siger Mogens Frederiksen.
Den nye app kan foreløbig kun vise de daglige opdateringer af afgrødepriserne. Men den er allerede på vej mod målet om at skabe en digital platform for landmændene, der understøtter effektiviseringen af salg af afgrøder.
- Vi vil gerne blive ved med at udvikle den og tilbyde handelsløsninger til landmændene, så de også kan købe og sælge korn, siger DLG-chefen.
DLG investerede i mobilværktøjet først på året og fra marts blev Torben Spaabæk, vicekoncerndirektør for IT og business transformation hos DLG, indsat som formand for bestyrelsen hos »Crop Aps«, mens Mogens Frederiksen, kornhandler og chef for kornområdet hos DLG, blev indsat i bestyrelsen.
- Det er et alternativ til at skulle på computeren eller ringe op til sin rådgiver eller leverandør. Det er spændende at komme ud i den digitale verden, forklarer Mogens Frederiksen om baggrunden for at investere i et iværksætterprojekt.
Vitfoss A/S, der er en underafdeling af DLG, ejer 67-90 procent af selskabet, mens anpartsselskabet »SV Mellemholding I ApS«, der hører under udviklerne Shape, stadig ejer 15-19 procent. DLG har endnu ikke besluttet, hvordan landmandens brug af app’en skal finansieres.