Nordzucker taber i år millioner og skal nedskære betydeligt
Den store, tyske sukkerkoncern – som de danske sukkerfabrikker Nordic Sugar er en del af – lider under det dramatiske fald i sukkerprisen. Et forventet tab på 40 millioner euro i 2018 skal hentes ind gennem besparelser.

Moderkoncernen til sukkerfabrikken i Nykøbing Falster, Nordzucker, er økonomisk udfordret med et forventet underskud på 40 millioner euro i 2018 og tilsvarende i 2019. Fotos: Jørgen P. Jensen
Sukkerindustrien i hele Europa er kommet i enorme problemer, efter at EU sidste år fjernede de garanterede priser og kvoter.
Efterfølgende er sukkerprisen faldet dramatisk også på grund af stigende statsstøtte til sukkerafgrøder i andre lande i verden.
Derfor forventer tyske Nordzucker nu et underskud på 40 millioner euro i år, svarende til 300 millioner kroner, og et tilsvarende underskud næste år.
Også lave priser fremover
Sukkerprisen på verdensmarkedet, der nu slår fuldt igennem på den europæiske sukkerpris, er kommet i voldsomme svingninger på grund af overproduktion i flere lande både indenfor og udenfor EU.
Nordzucker forudser derfor, at presset på sukkerpriserne vil fortsætte i fremtiden og betyde generelt lavere afregning for sukker fremover.
Den store tyske koncern vil derfor forsøge at nedbringe sine driftsomkostninger på tilsvarende vis.
Ny global koncern
I vores europæiske produktion vil vi tilpasse processerne, organisationen og omkostningerne til de skiftede markedsforhold, udtaler den tyske administrerende direktør, Lars Gorissen i en pressemeddelelse fra Nordzucker
Besparelserne vil primært gå på administrationen. Planen er en personalereduktion på 20 millioner euro og andre 20 millioner euro på andre udgifter.
- De kommende besparelser vil være udfordrende for os alle, men vi er sikre på, at det er det rette spor til at blive konkurrencedygtige på globalt plan under de nye markedsforhold, fastslår den administrerende direktør Lars Gorissen.