Selvom det er godt for holdbarheden at frilægge løg tidligt, kan det i en regnfuld periode som i år være en fordel at vente lidt, så løgene ikke skal ligge frilagt så længe i regnvejr. Der skal også passes på med aftopning, lyder en advarsel i Løgnyt fra Avlerforeningen af Danske spiseløg.

- Frilægning skal ske under tørre forhold, der må ikke startes, før duggen er væk. Til lagerløg skal løgene være begyndt at snøre ind, men husk dog, at tidlig frilægning giver bedre holdbarhed på lageret. Gerne, når der er væltet 70 procent af løgene, lyder anbefalingen.

Jorden under frilæggeren skal trykkes fast og helst sådan, at jorden hælder lidt ud til begge sider, så regnvand kan løbe væk fra løgene.

- Eventuel aftopning før frilægning skal gøres så skånsomt som muligt. Hul i bladet giver adgang for svampe, og det er her, infektionen med gråskimmel sker. Det bedste er helt at undlade at aftoppe løgene, men køre med aftopperen så den kun lige tager det allerøverste af løgtoppen og det ukrudt, der er oppe over løgnene, fremgår det.

Lange toppe kan give problemer med håndteringen, men det allerværste er, hvis løgene er aftoppet meget, og de står i regnvejr inden frilægning, for så kan de blive ødelagt af gråskimmel inde i løgene.

Planter