Erfaringerne fra England i vækståret 2020 har været noget skræmmende uden adgang til bejdse af sukkerroefrø. – Roedyrkere mistede op til 80 procent af deres udbytte på grund af virusgulsot, fortæller engelsk forsker.
Bejdsning af sukkerroefrø med neonicotinoider blev forbudt af EU i 2018 og året 2019 var det første dyrkningsår i 25 år i England uden denne beskyttelse mod en lang række skadedyr.
Det fortæller engelske professor Mark Stevens fra British Beet Research Organisation (BBRO) i et indlæg på det netop afholdte online-vintermøde for sukkerroedyrkere arrangeret af Nordic Sugar og NBR.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
18. september 2026
9 min · I går
Bovaer og dyrevelfærd, bekymringskultur, ny naturrådgiver, grisefirpart og intern strid om den grønne trepart.