I marken her i uge 18: Selv om det er koldt, skal sprøjtningerne ikke udsættes
Vinterbyggen er i kraftig vækst og måske længere fremme, end mange regner med. Det samme gælder vinterrapsen, men med meget stor variation mellem markerne. Planteavlsrådgiver Hans Jørgen Bak giver en aktuel melding fra markerne i denne uge.

Resultatet af angreb af skulpegalmyg er tomme skulper fyldt med larver - her set omkring 1. juni. Bekæmpelse af galmyg i raps er derfor nu, såfremt de observeres. Arkivfoto: Kenneth Svensson
Udsæt ikke sprøjtninger i disse dage – hold på – og forebyg i stedet for senere helbredelse.
Det understreger planteavlsrådgiver Hans Jørgen Bak, der her giver en aktuel opdatering på marksprøjtningerne.
Generelt har det været koldt i den forgangne uge og afgrøderne trænger til varme. Jordtemperaturen ligger flere steder på 8-9 C og jorden er fugtig og kold. Der er ikke udsigt til voldsomt stigende temperaturer,og der er stor usikkerhed omkring nedbørssituation i næste uge.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her