Fristen for anvendelse og besiddelse af for eksempel Bell, Viverda, Opera og Rubric er af Miljøstyrelsen fastsat til den 30. oktober 2021.
- Der er således to vækstsæsoner til at få opbrugt produkter indeholdende aktivstoffet epoxiconazol, påpeger Seges.
Epoxiconazol er nemlig ved at blive udfaset, hvilket betyder, at BASF kun kan sælge Viverda, Bell og Opera til grovvarefirmaerne frem til den 30. april i år.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.