Der er brug for at Landbrug & Fødevarer optimerer sine ressourcer, for landbruget står overfor kæmpe udfordringer, mener Martin Hjort Jensen forud for torsdagens valg til viceformandsposten i L&F.
Der er ringe tvivl om, at treparten og den grønne omstilling udgør et voldsomt klart bagtæppe bag ugens delegeretmøde hos Landbrug & Fødevarer.
Som bekendt skal de delegerede på mødet også tage stilling til, om det skal være Torben Povlsen eller Martin Hjort Jensen, der skal afløse Thor Gunnar Kofoed som viceformand i L&F.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Der er brug for en gentænkning af samarbejdet mellem formandsskabet i Landbrug & Fødevarer og lokalforeningerne, mener kandidat til viceformandsposten i L&F, Martin Hjort Jensen. Arkivfoto
Der har været arrangeret debatter mellem de to kandidater, Martin Hjort Jensen og Torben Povlsen. Her ses i de nr. 2 og 3 fra venstre sammen med Torben Hansen, formand for VKST, Henrik Nordgaard Hansen, Lars Jonsson og Claus Neergaard, der er formand for henholdsvis Østdansk Landboforening, Nordsjællands Landboforening og Landøkonomisk Selskab under et mødet tidligere på året. Arkivfoto: Østdansk Landboforening.