Landbrug & Fødevarer roser dele af regeringens finansudspil, men havde også gerne set flere penge sat af til kompensation til erhvervslivet og til Landbrugsstyrelsen og Fødevarestyrelsen.
Regeringen har med finansminister Nicolaj Wammen (S) i spidsen præsenteret sit finanslovsforslag, der blandt andet skal være med til at dæmme op for udfordringerne relateret til inflationen.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.
Flemming Nør-Pedersen, direktør hos L&F. Arkivfoto
Rasmus Prehn (th.) var sammen med Søren Søndergaard, formand hos L&F, til med 110 frustrerede landmænd på Dalum Landbrugsskole mandag. Foto: Morten Ipsen