Ø-Vet understreger i et nyhedsbrev, at polte skal have klove og flot benstilling. Baggrunden er, at dyrlægerne ser benproblemer hos gylte og unge søer i flere besætninger.
Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
- I flere besætninger oplever vi gennemgående problemer med holdbarheden af led og ben hos gylte og unge søer. Det har en negativ effekt på produktionsøkonomien, velfærden og medicinforbruget.
Sådan lyder det fra dyrlægerne hos Ø-Vet i deres seneste nyhedsbrev.
Ifølge dyrlægerne kan årsagerne være mange, herunder eksempelvis infektioner og mangelfuld rettidig behandling af disse samt mangelfuld polteselektion.
- Som tidligere understreget er det nemlig altafgørende, at der vælges polte med gode klove og en flot benstilling, lyder det i meddelelsen, hvor der samtidig påpeges, at det ikke altid er hele forklaringen, og i visse besætninger kan man fatte mistanke til kvaliteten af ledbrusken.
Ledbrusken kan undersøges ved obduktion og/eller ved indsendelse af led til laboratoriet.
- Såfremt man fatter mistanke til, at problemerne kan være relateret til selve knoglerne og ledbrusken, kan man forsøgsvis tilsætte ekstra calcium og fosfor til foderet, skriver Ø-Vet endvidere, hvor anbefalingen lyder på en øget mængde på 25 procent.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
31. oktober 2026
9 min · 30. oktober
Venstres grønne kurs, kvælstof fra urørt skov og hensynet til grisenes velfærd. Også nyt om ulve, kyllingeimport og kravene i grøn trepart.
Ugens ejendomme: Store landbrug og en gård med slægtshistorie
7 min · I går
23 nye ejendomme er kommet på Landbrugsmarkedet i uge 44. Udbuddet spænder fra kvæg- og planteavlsgårde til lystejendomme, landbrugsjord og skov.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125852/ugens-ejendomme-store-landbrug-og-en-gaard-med-slaegtshistorie
0:00 / 0:00
Ugens mest læste
Uge 44
Ugens mest læste – uge 44
9 min · I går
Maskinhandel ender med millionnært tab, stor jordhandel ved Skjern og strid om kvælstof. Hør også om russisk såning og økonomien i dyrevelfærd.
Batteritilbud kræver eftersyn, Bovaer-fristen nærmer sig, og vestfynske Ovethi vender tilbagegang til fremgang. Hør også om DM i pløjning.
0:00 / 0:00
LandbrugØst
Nyeste afsnit
4. november 2026
9 min · 31. oktober
DM-vindere skal til Kenya, Mertz-chauffør går på pension, og Agrifos planlægger roer under nye vilkår. Også råd om besparelser og nytårsangst.
0:00 / 0:00
LandbrugSyd
Nyeste afsnit
4. november 2026
9 min · 31. oktober
Ferguson på Gram Slot, årets elev og en messe i modvind. Desuden nytårsurolige kæledyr, droner på drænjagt og faldende omsætning hos en drænvirksomhed.
0:00 / 0:00
LandbrugNord
Nyeste afsnit
4. november 2026
9 min · 31. oktober
Store droner på marken, nye serviceadresser og usikkerhed om både dræning og Landbrugsmessen Gl. Estrup. Få dagens overblik fra LandbrugNord.
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 44
Ugens job: Kvæg og robotter fylder blandt seks nye opslag
4 min · 31. oktober
Fem af ugens seks nye job på Jobstafet ligger i Jylland og ét på Fyn. Kvægbruget dominerer, men der er også arbejde med markdrift, maskiner og vedligeholdelse.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125851/ugens-job-kvaeg-og-robotter-fylder-blandt-seks-nye-opslag
0:00 / 0:00
Grise
Uge 44
Ugens Grise – uge 44
9 min · 30. oktober
Færre vaccinestik, dansk notering i ro og nyt tysk prisfald. Hør også om økologisk udvidelse, dyrevelfærdsdebat og risiko på kornmarkedet.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.