Medejer af smågriseeksportvirksomheden H&S Westergaard, Søren Westergaard, får opbakning i sin kritik af Fødevarestyrelsens stigende kontrolgebyrer fra SamMark, som er en landsdækkende brancheforening for svine- og kvægeksportører med hovedsæde i Haderslev.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Ifølge brancheorganisationen SamMark betaler nogle af husdyreksportørerne nu 6-8 millioner kroner i kontrolgebyrer årligt som følge af Fødevarestyrelsens gebyrstigninger. Arkivfoto: Anne Wolfenberg
Eksempler på udviklingen i virksomhedernes omkostninger til Fødevarestyrelsens kontroller på slagterier og ved transport af dyr, m.v.
- Man har siden 2018 sat en masse bureaukrati i gang, som hele erhvervet betaler for, lyder kritikken af de stigende gebyrtakster fra Lisbet Hommelhoff. Foto: SamMark