Branchen står sammen om udfasning af medicinsk zink
Repræsentanter fra blandt andet foderbranchen, ingrediensvirksomheder, forskningsinstitutter og offentlige styrelser har været til interessentmøde hos Seges Svineproduktion for at høre og fortælle om arbejdet med at finde alternativer til medicinsk zink.

Seges Svineproduktion har været værter ved et interessentmøde, hvor branchen har diskuteret løsningsforslag til alternative løsninger til medicinsk zink, som et værktøj mod diarré til fravænnede grise.
I startfebruar holdt Seges Svineproduktion interessentmøde mellem Fødevarestyrelsen, Lægemiddelstyrelsen, foderstofbranchen, ingrediensvirksomheder, lægemiddelproducenter, universiteterne m.fl. for at diskutere løsningsforslag, så man i fællesskab kan finde alternative løsninger til medicinsk zink, som et værktøj mod diarré til fravænnede grise.
- Med vores interessentmøder vil vi gerne være åb
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her