Noteringsfaldene spænder fra 4 korrigerede cent i Danmark til 12 cent i Holland.

Prisspiralen på kødmarkedet går stærkt nedad. I Holland har slagteriet Westfort ifølge det hollandske fagblad Boerderij lagt stort pres på noteringen, idet Westfort forud for noteringsoffentliggørelsen af den officielle børsnotering offentliggjorde en udbetalingspris, som var 15 cent lavere.

Som resultat faldt den hollandske notering uforholdmæssigt mere i sammenligning med andre EU-lande. I Tyskland drosler slagterierne ned på slagtningerne som følge af den lave efterspørgsel.

Den manglende kultur med at spise på restaurant og café er stadig en afgørende faktor. Problemerne med varetransporten på det europæiske hjemmemarked har ikke været til at løse, og kineserne er bevidst om deres position som den vigtigste globale indkøber af svinekød. Den mængde, der afsættes til Riget i Midten, ser ud til at passe, dog er priserne ikke længere på det høje niveau, som de tidligere var. Situationen på de amerikanske slagterier har på det seneste været så tilspidsede, at slagtningerne og priserne brød sammen og resulterede i bekymring om forsyningssikkerheden. Den internationale konkurrence mellem svinekødseksportørerne er tydeligt skærpet.

Man venter nu på at se, hvordan Trumps seneste tiltag i forhold til at tvinge gang i produktionen igen vil virke. Den seneste udmelding fra EU-Kommissionen om en handelsaftale mellem EU og Mexico giver indtil videre forhåbning. Mexico er en vigtig importør af svinekød. Inden for EU burde effekten af de første åbningstiltag i forhold til corona snart have indvirkning på efterspørgslen.

pj

Svin