Glæde over tredoblet pulje til modernisering
Landbrug & Fødevarer Svineproduktion har længe presset på for at få øget puljen med midler til modernisering og etablering af mere klima- og miljøvenlige slagtesvinestalde. Nu er puljen tredoblet.

Puljen til modernisering af slagtesvinestalde er blevet tredoblet til i alt 250 millioner kroner. Arkivfotos
Da ansøgningsrunden til modernisering og nybyggeri af mere miljøvenlige slagtesvinestalde lukkede tidligere på året, var der søgt 401 millioner kroner. Puljen lød på 85 millioner. Men nu er der godt nyt: Puljen er blevet tredoblet til i alt 250 millioner kroner. Det oplyser Svineproduktion.dk.
- Vi har presset på for at få ubrugte midler fra tidligere tilskudsordninger i spil, så vi kan fremtidssikre dansk slagtegriseproduktion. Det er derfor utrolig glædeligt, at Landbrugsstyrelsen har valgt at tredoble puljen. Det gør, at vi kan få en endnu mere klima- og miljøvenlig produktion – også i fremtiden, siger Erik Larsen, formand for Landbrug & Fødevarer Svineproduktion.
Den mere klima- og miljøvenlige svineproduktion skal blandt andet sikres ved etablering af enten staldforsuring eller hyppig udslusning af gylle – alternativt linespil med daglig udslusning af gylle.
- Den viden, vi har i dag, viser, at det vil reducere emissionen af metan med 40-60 procent, lyder det på svineproduktion.dk.
Støtte til halvdelen
Det er Landbrugsstyrelsen, som torsdag har udsendt en pressemeddelelse, hvor det fremgår, at der sker en tredobling af puljen til modernisering og nybyggeri.
Landbrugsstyrelsen skriver blandt andet, at over halvdelen af de oprindelige ansøgere kan se frem til at få tilsagn. Pengene bliver fordelt, så de projekter, der har den største miljøeffekt pr. tilskudskrone, får tilskud først.
- De ekstra midler er et markant offentligt bidrag til mindre udledning af ammoniak og metan pr. produceret dyr. Ved at bygge eller tilbygge nye stalde hjælper landmændene både miljøet og får en moderne stald. Vi er i fuld gang med sagsbehandlingen af slagtesvinestaldsordningen, så ansøgere får besked hurtigst muligt, siger enhedschef i Landbrugsstyrelsen Mads Kolte-Olsen i pressemeddelelsen fra Landbrugsstyrelsen.
Udover udvidelse af puljen til slagtesvinestalde bliver puljen til modernisering af kvægstalde også tredoblet.
cab