Nye muligheder for succesfuld sanering af mycoplasma
Et forholdsvist nyt antibiotikum kan være det redskab i værktøjskassen til mycoplasmasanering, der gør en sanering lettere tilgængelig i forhold til såvel afsætning af grise som økonomi.

Ifølge svinedyrlæge Uffe Nielsen, har Aivlosin – et antibiotikum der blev registreret i Danmark for cirka tre år siden – vist sig at være yderst effektivt mod mycoplasmainfektioner.
Der er mange forskellige antibiotika til rådighed for dyrlæger og landmænd til at behandle mycoplasmainfektioner ved svin med. For cirka tre år siden blev et nyt antibiotikum registreret i Danmark. Det hedder Aivlosin og kan anvendes i vand eller foder. Slagtefristen er et døgn. Ifølge svinedyrlæge Uffe Nielsen, Timring ved Vildbjerg, viste Aivlosin sig hurtigt at være yderst effektivt mod mycoplasmainfektioner. Det var ellers oprin
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her