Som beskrevet i dagens fokusartikel, så falder prisen for sojabønner til trods for prisstærke estimater fra det amerikanske landbrugsministerium for den globale forsyningssituation og i særdeleshed situationen med soja i et tørkeramt Argentina. Prisen for sojaskrå falder ligeledes på den ledende amerikanske afgrødebørs i Chicago. Kigger vi i den forbindelse på prisudviklingen for sojaskrå i Chicago, så kan vi da også konstatere at den længe har ligget og handlet tæt på historiske rekorder.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
CBOT-sojaskrå, første position i dollar pr. short ton
Prisen for sojaskrå på børsen i Chicago afviser vigtig test i opadgående retning ved 500 dollar pr. short ton.