Det står for tiden stille for sig med hensyn til den ledende europæiske pris for rapsfrø på Matif-børsen i Paris. Men dette sagt, så er den overordnede og langsigtede trend fortsat ned for den ledende europæiske rapspris. Der er en anelse styrke at spore i de tekniske indikatorer. Det er dog for tidligt at konkludere på, om prisen for rapsfrø er ved at bunde ud.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Matif-rapsfrø, første position i euro pr. ton
Prisen for rapsfrø på Matif-børsen er fortsat i langsigtet nedtrend. Dog handler den i sidelæns handel på kort sigt.