Det er gået ret så markant opad for prisen for sojaskrå på den ledende amerikanske afgrødebørs i Chicago hen over de seneste uger. Dog er den overordnede tendens fortsat nedadgående for prisen for sojaskrå på Chicago-børsen og prisen for sojaskrå sætter sig da også i indeværende uge. Derfor fastholder jeg indtil videre min anbefaling om at afvente langsigtet indkøb af sojaskrå.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
CBOT-sojaskrå, første position i dollar pr. short ton
Prisen for sojaskrå har godt nok været stigende de seneste uger. Men den lange trend er fortsat nedadgående for den proteinholdige foderingrediens.