Det var en stor nedtur, olieprisen gik ind i, i sidste uge. Olieprisen fortsætter ned i denne uge, og det ser efterhånden ud til, at prisen for olie skal fortsætte yderligere nedad i den kommende tid. De olieproducerende lande i Opec forsøger dog at holde olieprisen oppe ved at reducere markant i olieproduktionen. Men alligevel falder olieprisen som sagt i den her usikre situation, vi står overfor, med krig imellem Ukraine og Rusland og nu også krig i Israel, Palæstina.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Ugegraf for Brent olie, første position i dollar pr. tønde. Prisen for Brent falder igen i denne uge, og det ser nu igen noget tungt ud for olieprisen.