Som beskrevet i dagens fokus artikel går det godt med hensyn til produktionen med sojabønner i Argentina, der normalt er blandt verdens to største producenter heraf. Derfor er der også pres på ikke kun prisen for sojabønner på Chicago-børsen, men også pres på prisen for sojaskrå på samme børs. Trenden er fortsat ned på lang sigt om end, der er en anelse støtte at spore til prisen for sojaskrå i denne uge.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Ugefraf: Cbot Sojaskrå, første position i dollar pr. short ton. Jeg anbefaler fortsat at afvente køb af sojaskrå, da Argentina går en god produktion i møde, og da Kina ikke importerer som normalt.