Dollarkursen har været sat under et stort pres overfor danske kroner siden maj måned og er nu gået i decideret nedtrend. Dermed er den optur, som dollarkursen begyndte tilbage i 2018 overfor danske kroner, nu slut. Det betyder, at europæiske landbrugsprodukter over en bred kam vil miste konkurrenceevne ude på eksportmarkedet i forhold til de dollarafregnede afgrøder. Det er med andre ord ikke den bedste situation, som de i forvejen hårdt ramte hvedeprod
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.