Dollarkursen har sat sig en anelse hen over efterårsmånederne. Nedturen var dog en naturlig modreaktion imod den næsten konstante optur, som dollarkursen har været inde i hen over de seneste nu godt to år. Dollarkursen kan dog nu igen være i gang med at finde sig et nyt bundniveau og derfor er der gode muligheder for at opturen kan fortsætter for dollar i løbet af 2020. For europæisk og dermed også for dansk landbrug, er det gode nyhed
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.