Efter det der kunne være startskuddet til lidt nedadgående bevægelse for den europæiske rapspris, gået det nu igen opad her hen mod ugens afslutning. Prisen for europæisk rapsfrø fastholder dermed det vigtige brud af gamle topniveauer i opadgående retning, der fremkom for nu to uger siden. Jeg forventer derfor stadig, at rapsprisen på den lange bane og frem mod høsten til næste år, skal søge tilbage mod de topniveau
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.