Antallet af biler på de danske veje er markant stigende i disse år, og med økonomisk opsving og udsigt til både grønnere og teknologisk bedre udviklede og ikke mindst førerløse biler, er der ikke noget, der tyder på færre biler på vejene. Hverken med hensyn til privatbiler, som biler i transportsektoren.
En udvikling, som transport- bygnings-, og boligminister, Ole Birk Olesen (LA) skitserede i sit indlæg, da han forleden var indbudt til præsentationen af Landbrug & Fødevarers nye transportpolitiske udspil under overskriften ”En ny vej frem for fødevareklyngen”-  En præsentation, der fandt sted hos en af Danmarks meget transporttunge virksomheder i form af Arla, på afdelingen i Taulov nær Fredericia.
I alt knapt 50 anbefalinger, hvor Landbrug & Fødevarer opridser problemstillinger, udfordringer, visioner og missioner for den fremtidige transportpolitik. Og hvor man konstaterer at trængslen på de danske veje alene de seneste ti år er steget med otte procent. En kendsgerning Ole Birk Olesen er enig i:
-  Vi er enige om, at der skal foretages en masse indenfor transportsektoren – det er også derfor jeg er hér i dag, lød det fra ministeren.
 

Koster vækst og arbejdspladser

En kvart milliard kroner. Det er hvad Landbrug & Fødevarer i sit udspil har regnet sig frem til, at spildtiden på de danske veje koster fødevareklyngen.
Her konkluderer man samtidig, at arbejdsudbuddet kunne øges med næsten 10.000 personer, ligesom BNP kunne øges med omkring ni mia. kroner.
 

Førerløse og grønne biler

Flere biler på vejene – til gengæld også plads til flere, når fremtidens biler som der ser ud nu, ventes at blive førerløse, og derved kan køre tættere på vejene.
Ole Birk Olesen opridsede den trafikudvikling, som han har haft en ekspertgruppe til at se på og vurdere.
-  Selvkørende biler vil blive populære, da flere, der ikke kører bil i dag – eksempelvis mange syge og ældre, vil kunne anskaffe sig og køre i førerløse biler, konstaterede ministeren, der dermed også mener at det fremadrettet vil blive nødvendigt at udbygge og forbedre vejnettet.
Allerede i midten af 2020´erne vurderer Ole Birk Olesen, at den første store ændring af biltransporten og privatbilismen vil opleve en mindre grøn revolution.
-  Til den tid vil el-biler være så billige at producere, at de ikke vil koste mere en traditionelle biler, og det vil salget af elbiler til at eksplodere – uanset om det bliver med afgift eller ej, konstaterede han.