Yara skruer op for produktionen igen
Den sænkning i produktionen på 30 procent, som Yara lavede i september, er slut for denne gang.

Der bliver skruet op for produktionen af handelsgødning hos Yara igen. Arkivfoto
Yara har genoptaget produktionen af gødning på samtlige deres anlæg i Europa for fuld gas. Det oplyser gødningsgiganten på deres hjemmeside.
Dermed er den sænkning i produktionen på 30 procent, som Yara lavede i september, slut i denne omgang. Det er dog ikke givet, at Yara ikke vil sænke produktionen igen, lyder det fra selskabet.
- Vi bliver ved med at overvåge situationen, og har fokus på at kunne levere varer til vores kunder, men vi er også klar til at skalere produktionen ned, hvis det er nødvendigt, skriver Yara på deres hjemmeside.
Ifølge analytiker Palle Jakobsen, Agrocom.dk var den lavere produktion baseret på de stigende priser i Europa på naturgas.
- Men tilsvarende stigninger på gødning siden september har genetableret produktionsøkonomien og dermed Yara´s lyst til at producere. Spørgsmålet er nu, om Yara´s genåbning vil presse priserne på gødning ned, eller om beslutningen blot øger leveringssikkerheden til foråret, skriver han på Palles Blog.