Presset forsyningssituation har lettet sig hos gødningsproducent
Efter en periode med udfordringer for at fremskaffe de ønskede mængder af råvaretypen N32, er den danske producent af flydende gødning DanGødning nu ved at være godt med igen.
En meget høj efterspørgsel på gødningstypen N32, der bliver brugt til flydende gødning, har i lang tid præget verdensmarkedet. Det har også påvirket den danske gødningsproducent DanGødning, der leverer sine produkter til de danske grovvareselskaber.
Råvarepriserne er fortsat meget høje, men den globale efterspørgsel er faldet en anelse, og DanGødning har haft bedre held med at fremskaffe de ønskede mængder af N32. Det fortæller den adm. direktør i virksomheden, Kenneth Frederiksen.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. oktober 2026
9 min · I går
Omstillingens tempo, dyre batteritilbud og stigende smågriseeksport. Og hvad ligger bag tallet om 25.000 døde pattegrise om dagen?
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · 20. oktober
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · 20. oktober
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · 20. oktober
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
DanGødning producerer flydende gødning, der kan opbevares i membraner som disse. Man producerer flydende gødning på fabrikker i Rødby, Fredericia og Aalborg. Foto: Arkivfoto
Kenneth Frederiksen er adm. direktør hos DanGødning, der er Nordeuropas største producent af flydende gødning. Foto: Preben Stentoft
DanGødning leverer kun flydende gødning til Danmark. Ifølge Kenneth Frederiksen kan det ikke svare sig for den danske producent at eksportere. Foto: Bøje Østerlund