Hård CO2-afgift kan tvinge tomatimperie ud af landet
Direktøren hos grøntsagsproducenten Alfred Pedersen & Søn kommer med en appel til politikerne. Indføres der er en hård CO2-afgift på de danske virksomheder, må der følge tilskud med. Ellers kan man tvinge arbejdspladser og lokal fødevareproduktion ud af landet.

Fynske Alfred Pedersen & Søn har hovedkvarter ved Bellinge nær Odense og beskæftiger i alt 300 medarbejdere. Fotos: Steven Andersen
I de store haller sydvest for Odense hænger saftige tomater i lange rækker, klar til at blive plukket og spist. Selvom mange danskere glædelig putter de lokalt producerede tomater i indkøbskurven, og Alfred Pedersen & Søn har vækstet pænt gennem årene, og nu beskæftiger cirka 300 medarbejdere, bliver forretningen efterhånden presset til det yderste.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her