Regnskabsåret 2018/19 var for DSV Frø et år præget af tørkeperioden i sommeren 2018. Det resulterede i et stort salg af frø på både det danske og de internationale markeder.
- Til høst '18 var der udlagt et større areal end året før. Dog gjorde tørken, at udbyttet blev lidt under det forventede, bortset fra i alm. rajgræs, som gav et udbytte over middel, siger Lasse Bech, adm. direktør.
Omsætningen voksede 29 procent i forhold til året før - til 321,8 millioner kroner. Dette resulterede i et overskud på 16,2 millioner kroner efter skat mod 9,2 millioner kroner året før.
- Med det samme produktionsapparat er det på to år lykkedes at vokse betragteligt, udtaler Lasse Bech.
- Samtidig er vi glade for, at vi trods de – gennemsnitligt set – lidt lavere udbytter end forventet, har været i stand til at betale en god gennemsnitlig betaling på cirka 14.000 kroner pr. hektar til vores frøavlere.
2018-sommerenes tørke ramte engrapgræs-udbyttet hårdest, mens udbyttet i alm. rajgræs var rekordstort med et niveau på fem procent over femårsgennemsnittet i DSV Frø. Rensesvindet var i de fleste arter under gennemsnittet.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. oktober 2026
9 min · I dag
Omstillingens tempo, dyre batteritilbud og stigende smågriseeksport. Og hvad ligger bag tallet om 25.000 døde pattegrise om dagen?
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I går
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I går
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I går
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.