I den sidste weekend i august kommer Tivoli til at lyde lidt mere landligt, når store landbrugsmaskiner indtager Plænen i Tivoli ved Landbrug og Fødevarers mad- og vinfestival.
Mens det danske land de sidste par uger har været præget af høst i det varme vejr, har traktorer og mejetærskere nok været det sidste københavnerne har tænkt på. Men den 29. og 30. august får både piben og forlystelsesparken Tivoli en helt anden lyd.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · I går
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.