Svineproducenter, der ikke vil tie, har nu holdt sammen i 50 år
Landsforeningen af Danske Svineproducenter startede som en græsrodsbevægelse. Nu fejrer foreningen 50-årsjubilæum, der markeres ved et arrangement på Bygholm Landbrugsskole på fredag.

- Vi kæmper stadig en kamp mod systemerne, herunder i høj grad det politiske system på Christiansborg, hvor beslutningstagerne befinder sig langt væk fra vores virkelighed, og hvor det kniber med forståelsen for vores erhverv, lyder det fra Jeppe Bloch Nielsen, formand for Danske Svineproducenter, i anledning af foreningens 50-årsjubilæum, der fejres på fredag på Bygholm Landbrugsskole.
Når Landsforeningen af Danske Svineproducenter fejrer sit 50-årsjubilæum på Bygholm Landbrugsskole den 14. juni 2024, sker det i en tid, hvor der er et enormt pres på svineproduktionen, både politisk, blandt meningsdannere og i befolkningen.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her