Ny vandingsmaskine
Fasterholt Maskinfabrik har suppleret sin serie af vandingsmaskiner med en ny model, FM4400, der skal afløse FM4300
Modeller er udviklet ud fra kunders efterspørgsel på en maskine med lang slangekapacitet men med smal sporvidde.
Den nye vandingsmaskine er grundlæggende opbygget op som de øvrige selvkørende Fasterholt vandingsmaskiner. Ændringerne i forhold til forgængeren er derfor især den store slangetromle, som har en kapacitet til slangelængder op til 550 meter med 100 millimeter slange og 450 meter med en 110 millimeter slange. Sporvidden er tilpasset og er nu kun 162 centimeter.
Nyheder
Der er konstrueret nye afskærmninger, så det er nemmere at smøre for eksempel kædetrækket. Maskinen er ifølge producenten nem at betjene og har avanceret teknik til indstilling af den ønskede vandingsmængde.
FM4400 fås både som almindelig remmaskine eller i en version med hydraulisk tromletræk med modelbetegnelsen FM4400Hydro. Slangen kan lægges ud i kurver, hvorved det er muligt at optimere det vandede areal pr. træk.