- De nye EU-regler tillader op til 170 kilo totalkvælstof pr. hektar, men i praksis får det meget lille betydning, fordi betingelserne for MB-tilsagn fortsat er maksimalt 140 kilo totalkvælstof pr. hektar for de fleste, konkluderer en meddelelse fra Landscentret, Økologi.

På økologiske bedrifter er der flere forskellige sæt regler, som bestemmer hvor meget gødning, der må anvendes. Man skal altid overholde den mest begrænsende regel i et givent år.

Nye EU-regler
De nye EU-regler tillader op til 170 kilo totalkvælstof i husdyrgødning pr. hektar på bedriftens harmoniareal, heraf må op til 70 kilo totalkvælstof udgøres af ikke-økologisk husdyrgødning.

- 170 kilo totalkvælstof har også tidligere været et krav i EU-forordningen, men i den danske bekendtgørelse for økologi har grænsen hidtil været på 140 kilo totalkvælstof. I de nye EU-regler er det ikke længere tilladt at have strammere nationale særregler, og derfor står der 170 kilo totalkvælstof i den nye danske vejledning fra Plantedirektoratet. Muligheden for at bruge ikke-økologisk gødning er betinget af, at der ikke er økologisk gødning nok til rådighed, men man kan dog fortsat bruge 70 kilo totalkvælstof pr. hektar uden videre dokumentation, skriver specialkonsulent Birgit Ingvorsen, Landscentret, Økologi i en meddelelse.

De økologiske organisationer i Danmark har indgået aftale om en udfasningsplan for ikke-økologisk gødning. De 70 kilo totalkvælstof nedskrives fra 2015-2020 med 10 kilo pr. år, således at det fra 2021 ikke længere er tilladt at anvende ikke-økologisk husdyrgødning.

Harmoniregler gælder
Det andet regelsæt er de generelle harmoniregler. Ifølge Birgit Ingvorsen falder det særlige harmonikrav på 1,4 DE pr. hektar, der hidtil har været gældende for alle økologiske bedrifter, væk. Med muligheden for 2,3 DE pr. hektar på kvægbrug som undtagelse, vil det være de generelle harmoniregler, der nu også gælder for økologer.

1,4 DE pr. hektar gælder som hovedregel for alle bedrifter, og 1,7 DE pr. hektar gælder som en undtagelse for bedrifter med kvæg, får, geder eller hjorte samt for bedrifter, der indgår i en produktionsmæssig sammenhæng med denne type.

Kvælstofkvote kan begrænse
Den generelle kvælstofkvote udgør det tredje regelsæt.

- Bedriftens samlede kvælstofkvote skal som hidtil beregnes uden at tage hensyn til, at det er en økologisk bedrift. Kvælstofkvoten opgøres i udnyttet kvælstof, oplyser Birgit Ingvorsen.

I sædskifter med mange bælgplanter kan det være kvælstofkvoten, der bliver begrænsende for gødningsmængden.

To muligheder i MB-tilsagn
Endelig er der, som det fjerde, betingelserne i MB-tilsagnet. Reduktionen i gødningstilførsel på arealer eller bedrifter med tilsagn om miljøbetinget tilskud (MB-tilskud) kan ifølge Landscentret Økologi opfyldes på to måder: Enten ved at udbringe maksimalt 140 kilo totalkvælstof pr. hektar i gennemsnit på hele bedriftens harmoniareal eller ved at bruge 75 procent af kvælstofnormerne i udnyttet kvælstof til de konkrete afgrøder i planperioden.

Begrænset begejstring
Blandt landmændene er begejstringen for EU-forordningens højere loft på 170 kilo kvælstof noget begrænset.

- For kvægbedrifter med høje kvælstofnormer kunne det være relevant at udnytte reglen om at reducere kvælstofnormen til 75 procent (udnyttet kvælstof), hvis det samlet set giver dem mulighed for at gøde med mere end 140 kilo totalkvælstof pr. hektar i gennemsnit på bedriftens harmoniareal, forklarer Birgit Ingvorsen.

Loftet på 140 kilo totalkvælstof har hidtil været et væsentligt miljøargument for økologerne. De økologiske organisationer og brancher – mejerierne og Friland A/S – overvejer lige nu om grænsen på 140 kilo totalkvælstof skal indgå i en brancheaftale for at forhindre, at der bliver anvendt mere gødning på de økologiske bedrifter.

Undgå to slags økologi
- Jeg mener, vi er nødt til at have en grænse ved 140 kilo kvælstof pr. hektar. Vores driftsform er et miljøpolitisk redskab, og hvis loftet bliver hævet til 170 kilo, er der risiko for større udvaskning, og så taber vi den sag, siger formanden for Dansk Landbrugs Økologisektion, Uffe Bie.

- Det er især på husdyrområdet, det er aktuelt med brancheaftaler. Planteavlerne reguleres jo i praksis af de 140 kilo kvælstof i MB-ordningen, tilføjer han.

Uffe Bie tror det er muligt at få brancheaftaler på husdyrområdet.

- Det vil være meget uheldigt, hvis det ikke lykkes. Det er vigtigt at undgå en situation, hvor vi får to slags økologi, understreger økologiformanden.