Efter forventet underskud: Fynsk gødningsvirksomhed mærker stor interesse
Den fynske gødningsvirksomhed Flex Fertilizer System kom ud af 2023 med et negativt regnskab. Ledelsen havde forventet et belastet regnskab grundet store ændringer i virksomheden, men interessen for dens flydende gødning giver tro og håb om en lysere fremtid.
Gødningsvirksomheden Flex Fertilizer System med base i Langeskov har for nylig præsenteret regnskabet for 2023, som viser et negativt resultat på -760 tusinde kroner, mens det året forinden viste et overskud på 203 tusinde kroner.
Ifølge ledelsesberetningen kommer resultatet ikke som den store overraskelse, da der er sket meget i virksomheden, der for halvandet år siden rykkede til Langeskov fra Odense.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
20. oktober 2026
9 min · I går
Markagers DN-rolle skaber debat, Søren Gade forlader Folketinget, og et hvedeforsøg på Stevns sigter mod 20 ton pr. hektar.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I dag
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I dag
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I dag
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Flex Fertilizer System i Langeskov oplevede røde tal i seneste regnskabsår, men direktør Peder Zoega Beiskjær er positiv omkring fremtiden. Fotos: Søren Nørgaard.
Mikkel Skovsgaard Hansen (tv) og Johannes Lassen (th) er de to medarbejdere, som bygger Flex Fertilizer Systems blandingsanlæg.
Flex Fertilizer System har deres eget blandingsanlæg på fabrikken.
Flex Fertilizer System har bygget en maskine, som kan simulere en sprøjte, der kører henover landbruget.
Flex Fertilizer System har deres eget blandingsanlæg i Langeskov. Foto: Søren Nørgaard.
Flex Fertilizer har bygget deres egen maskine, som kan simulere en sprøjte, der kører henover landbruget. Foto: Søren Nørgaard.
Mikkel Skovsgaard Hansen (t.v) og Johannes Lassen (t.h) bygger Flex Fertilizer Systems blandingsanlæg. Foto: Søren Nørgaard.