Dagligvarekoncern genanvender gammelt brød i ny produktserie
Knækbrød, ymerdrys og pankorasp lavet af overskudsbrød skal mindske madspild og give gammelt bagværk nyt liv i ny produktserie i Bilka og Føtex.

Foto: Salling Group
Salling Group lancerer i dag fire nye fødevarer lavet af brød, der ellers ville være smidt ud. Det gælder to slags knækbrød, en pankorasp og et ymerdrys – alle fremstillet med op til 100 procent genanvendt brød.
- Vi glæder os til at se, hvordan kunderne tager imod vores nye knækbrød, pankorasp og ymerdrys, der både smager godt og giver vores brød én chance til, siger Katarina Engberg, kategorichef i Salling Group i en pressemeddelelse.
Produkterne er skabt i samarbejde med FoodRemade og bageriet Knæk & Bræk. Overskudsbrødet stammer fra Salling Groups egne bagerier og rives til små stykker, som genbruges i nye varer.
- De nye knækbrød er blevet superlækre, og vi er glade for at understøtte en utrolig vigtig mission – nemlig kampen mod madspild, siger Anders Futtrup fra Knæk & Bræk.
Salling Group har et mål om at halvere madspildet inden 2030 og satser på stærke partnerskaber.
- Brød er en af de største madspildssyndere. Gennem samarbejde kan vi lave velsmagende produkter med både økonomiske og miljømæssige gevinster, siger Henrik Ottesen, direktør i FoodRemade.
Produkterne er i handlen fra 20. maj 2025.